Mądre zabawki dla malucha

Dodano: 2014-02-14 00:00:00
Wyświetleń: 3380
Średnia ocena: 0,00 (wszystkich głosów: 0)

Akcesoria dla maleństwa nierzadko wręcz porażają swą ceną. Są one również wyjątkowo zróżnicowane pod względem rodzaju i roli, jaką mają spełniać. Generalnie jednak nie wszystkie zabawki mają przypisaną jedynie funkcję „rozrywkową”, stanowiąc wyłącznie tani sposób na chwilowe zagospodarowanie czasu brzdąca. Wiele z dostępnych obecnie na rynku produktów charakteryzuje się również przeznaczeniem edukacyjnym.

By był pożytek z tego, co zafundujemy naszej latorośli trzeba zainwestować w coś, co będzie optymalnie dobrane do kategorii wiekowej danego dziecka. Najlepsze są w tym celu profesjonalne sklepy czy hurtownie z zabawkami, które dystrybuują w głównej mierze produkty z typowym podziałem na określoną liczbę miesięcy – 3+, 6+, 12+ itd. Jest to wygodna symbolika pozwalająca na stosowny dobór artykułu właśnie do poziomu rozwoju malucha. Mamy wtedy gwarancję, że zabawka nie jest ani zbyt banalna, ani także przesadnie trudna. Nie warto natomiast wydawać pieniędzy na mało atrakcyjne klamoty, które za chwilę zostaną rzucone w kąt. Najbardziej opłaca się przeznaczyć konkretne fundusze na coś, co wciągnie i zainteresuje malucha oraz co najważniejsze przyczyni się do jego szybkiego i sprawnego rozwoju. Edukacyjnych akcesoriów dziecięcych obecnie na rynku nie brakuje, lecz są one nieco kosztownym wydatkiem. Jeśli jednak nie posiadamy odpowiednich środków na zakupy w renomowanych salonach, postawmy na własną kreatywność. Ciekawą zabawkę w postaci chociażby standardowej grzechotki dla niemowlaka można bez większych trudności zrobić samodzielnie. Będzie ona zdecydowanie oryginalniejsza niż to, co dostaniemy w oklepanej „sieciówce”. Ponadto mamy gwarancję, że wiemy, z czego wykonany został bibelot, a więc nie narażamy brzdąca na niebezpieczeństwo połknięcia drobnych elementów czy skaleczenia się.

Stawiając jednakże na rozwój malucha, powinniśmy na pierwszym miejscu popatrzeć na zabawki, które mają na celu ukształtowanie konkretnych zmysłów naszej latorośli, a zatem – dotyku, słuchu, wzroku czy koordynacji ruchowej. Dzięki optymalnie dobranym pozytywkom, matom, układankom i klockom bobas przyswaja podstawowe informacje odnośnie kształtów, kolorów, liter, cyfr czy nazw poszczególnych kategorii produktów. To pozwala na stworzenie solidnej bazy do późniejszej, intensywnej nauki. Co więcej dziecko szlifuje zdolności kojarzenia, rozpoznawania, logicznego myślenia i podzielności uwagi. Akcesoria zabawkowe w postaci wyżej wyszczególnionych klocków czy układanek są o tyle świetnym wyborem, że dają sposobność rozwoju sprawności manualnych oraz kreują wybujałą fantazję i wyobraźnię malucha. Równie polecane i lubiane przez brzdące są książeczki, które przyciągają uwagę oraz intrygują. Słuchający czytanek jest zainteresowany historyjką, jej zakończeniem i przebiegiem a przy okazji oswaja się z niezwykle szerokim zasobem słownictwa i poznaje nowe wyrażenia, dotąd mu obce. Zaczyna płynniej mówić, a z czasem staje się bardziej twórczy w wymyślaniu własnych opowiadań. Bez wątpienia nie należy uznać za wyrzucone w błoto też i te środki pieniężne, które przeznaczone zostaną na zakup kolorowanek pozwalających na opanowanie trudnej sztuki rysowania według konturów, tworzenia szlaczków, dobierania barw kredek czy w ogóle rozpoznawania obiektów.

Jak zatem widać nie wszystkie akcesoria dziecięce muszą być startą pieniędzy. Wiele z dostępnych dziś akcesoriów odznacza się przede wszystkim walorami edukacyjnymi, które znakomicie łączone są z tradycyjnymi formami zabawy. Maluch poznaje świat, relaksując się i robiąc w zasadzie to, co lubi, co go ciekawi i sprawia mu niezwykłą przyjemność. Nic nie dzieje się na siłę, szkrab rozwija się w pełni prawidłowo, a niekiedy nawet o wiele szybciej niż miałoby to miejsce bez wspomagania jego kształcenia stosownie dopasowanymi zabawkami.

Galeria
Podziel się!
Oceń aktualność
InspiroCMS © 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Zgłoś błąd