Butelki do karmienia – rodzaje i charakterystyka

Dodano: 2015-03-07 00:00:00
Wyświetleń: 0
Średnia ocena: 0,00 (wszystkich głosów: 0)

Wybór odpowiedniej buteleczki do karmienia naszego maluszka wcale nie jest prosty. Zanim wydasz pieniądze i zaczniesz korzystać z którejkolwiek z nich, przeczytaj nasz tekst. Podpowiemy Ci czym dokładnie różnią się najpowszechniejsze dziś typy butelek niemowlęcych.

 

Generalnie z butelką będziemy mieli do czynienia prędzej czy później, nawet kiedy zdecydujemy się karmić piersią jak najdłużej to i tak trzeba pamiętać, że koło piątego miesiąca życia już warto wprowadzić dla naszego dzieciaczka dodatkowego a nie tylko mleko. Wówczas jadłospis musi być nieco urozmaicony, zatem samo mleko nie wystarczy. Wtedy właśnie uzupełniamy menu naszego maluszka o soczki, zmiksowane zupki czy kaszki. Przy zakupie butelki trzeba się natomiast liczyć w głównej mierze z tym, z czego określony model został wykonany. Mamy tu na myśli materiały, z jakich powstały konkretne akcesoria. Jakiś czas temu było bowiem głośno na temat rzekomej szkodliwości butelek zrobionych z tworzyw sztucznych. Nadal w tej materii prowadzone są badania naukowe, które mają przynieść jednoznaczną odpowiedź na pytanie czy syntetyki faktycznie są groźne. Jeżeli tak, to ten sam problem będzie tyczył się nie tylko selekcji butelek, ale także pieluch jednorazowych czy smoczków.


 

Najpopularniejszy rodzaj butelek, jakie wyróżnia się dzisiaj na rynku to między innymi modele ze szkła, polipropylenu, silikonu oraz poliwęglanu. Taki podział charakteryzowanych akcesoriów można uznać za standardowy. Poniżej krótki opis wyżej wspomnianych rodzajów:


 

Butelki szklane

Te były szczególnie modne paręnaście lat temu. Na chwilę obecną sprzedawane są znacznie rzadziej niż inne modele. Wynika to z kilku kwestii. Przede wszystkim inne akcesoria tej kategorii są dużo tańsze, więc nie ma co ukrywać, że mamy chętniej sięgną po butelka poręczniejszą i ważącą mniej. Z drugiej strony szklana butelka szybciej się także nagrzewa Jest w związku z tym nie do końca bezpieczna dla naszego maluszka. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych plusów. Za najistotniejszą zaletę wymienić trzeba odporność na różne przebarwienia. Ponadto porządne butelki szklane są wykonane z hartowanego szkła, a zatem okazują się wytrzymałe i niepodatne na różnorodne uszkodzenia. Nie pękają, kiedy wlewamy do nich wrzątek. Ze względu na wykonanie ze szkła taka butelka jest łatwa do sterylizowania.

Butelki z poliwęglanu

Ich największą zaletą jest przede wszystkim ogromna trwałość. Są trudne do uszkodzenia czy zniszczenia, więc nie ma obaw o to, że pijący z nich samodzielnie maluszek zrobi sobie nieświadomie krzywdę. Kubeczek trzymany w rączkach jest lekki, zatem nie jest tu potrzebna pomoc rodzica. Niestety jednak nie brak w tym przypadku i minusów. W butelce z takiego materiału znajduje się związek chemiczny BPA, który wykazuje szkodliwe działanie dla zdrowia szkraba. Prawdopodobnie przenika on wraz z pokarmem i płynami, co odbywa się właśnie przy podwyższonej temperaturze. Póki co jednoznacznych wyników tych badań nie ma, gdyż naukowcy w dalszym ciągu pracują nad ustaleniem faktów, ale wraz z wymogami unijnymi, butelki z BPA są wycofane z produkcji.


 

Butelki z polipropylenu


 

To w pewnym sensie zastępczy środek za butelki poliwęglanowe. Z tym, że ten rodzaj akcesoriów niemowlęcych nie posiada substancji BPA. Jest to model bardzo trwały, który jest nietłukący oraz lekki. Tym samym maluszek może sobie pić z takiej butelki samodzielnie, bez pomocy rodziców. Niestety kłopotliwe okazuje się czyszczenie, gdyż zupy czy soczki mogą powodować duże przebarwienia. Na przykład dzieje się tak wówczas, gdy zaserwujemy dziecku sok z marchewki. Dlatego też butelka musi być co jakiś czas wymieniana.


 

Butelki z silikonu

 

Jeszcze jeden modny dziś typ butelek – butelki silikonowe, które opanowały rynek artykułów niemowlęcych, podobnie z resztą jak smoczki z tego samego materiału. Są one wygodne, poręczne oaz elastyczne, co daje możliwość dozowania pokarmu maluszkowi. Ponadto silikon jest nietłukący, waży nie za dużo i łatwo jest go umyć. Ciężko w tym przypadku wyszukać jakieś wady.

 

Kategorie
Galeria
Podziel się!
Oceń artykuł
InspiroCMS © 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Zgłoś błąd