Ciuszki dla niemowlaków - prać czy nie?

Dodano: 2015-02-12 00:00:00
Wyświetleń: 0
Średnia ocena: 0,00 (wszystkich głosów: 0)

Przyszłe mamy powinny zorganizować sobie komplet ciuszków dla swego maluszka zanim dziecko przyjdzie na świat. Jest to niezwykle ważne, bowiem sam dobór ubranek i stworzenie wyprawki to nie wszystko, co w przypadku wyposażania pociechy jest istotne. Poszczególne elementy garderoby dziecięcej wymagają stosownego przygotowania. W jaki sposób? Sprawdź poniżej!
Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że dziecko ma zupełnie inny typ skóry niż osoba dorosła. Wynika to przede wszystkim z faktu, że warstwa naskórka u maluszka jest wielokrotnie cieńsza. Tym samym nie trzeba dużo, aby powierzchnię skórną brzdąca łatwo podrażnić lub wywołać odczyn alergiczny. By tych problemów uniknąć, ważne okazuje się właściwe przepranie i przeprasowanie ciuszków nim nałożymy je na ciałko dziecka. Z jednej strony wydaje się, że to przecież nic kłopotliwego – zwykłe pranie. Z drugiej jednak, ta z pozoru zupełnie błaha i rutynowa czynność domowa, stanowi w tym przypadku prawdziwe wyzwanie.
Dylemat pojawia się już na samym początku, kiedy to zastanawiamy się, w czym przeprać zgromadzone ubranka. W grę wchodzić mogą przecież różnorodne specyfiki czyszczące. Polecane są płatki mydlane, najnowszej formuły proszek do prania, a może ręcznie w aromatycznym płynie do płukania tkanin? To, co dla nas jest całkiem przyjemne zapachem czy konsystencją a także składem, niekoniecznie spasuje naszym maluszkom. Dlatego też mamy dla spodziewających się dziecka pań pewne wskazówki. Stojąc przed półką z proszkami do prania, warto nie wybierać w ciemno, ale spojrzeć zwłaszcza na oznaczenie konkretnego produktu. Interesować nas powinno bowiem to, czy specyfik, jaki zamierzamy zakupić ma pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Wiarygodnym źródłem i zarazem potwierdzeniem wysokiej jakości i nieszkodliwości proszku będzie znaczek rekomendacji przez Centrum Zdrowia Dziecka. Poprzez takie oznakowanie możemy być pewni, iż wybrany przez nas produkt jest przetestowany i nie został wypuszczony na rynek bez wcześniejszego sprawdzenia.
Jak odróżnić dobry proszek czyszczący, w którym można przeprać ubranka niemowlaków? Same atesty i certyfikaty to jedno, drugie to nasze własne spostrzeżenia. Specyfik powinien być dobrze rozpuszczalny w wodzie i łatwo spłukujący się, delikatny zapachem, szybko ścierający brud i zanieczyszczenia, bez fosforanów i innych substancji chemicznych, jakie w celu poprawy efektywności proszków często są do nich wrzucane. Kiedy wybór specyfiku mamy już za sobą, dobrze byłoby pomyśleć o tym, kiedy zabrać się za pranie ciuszków. Bardzo ważne jest, aby pierwsze przepłukanie nastąpiło jeszcze przed użyciem pajacyków, pieluszek czy śpioszków! Musimy je wyprać, bo zleżałe w sklepie, dotykane setką rąk oglądających je klientów, przewalane na magazynach z pewnością zostały zabrudzone. Ubranka muszą być przede wszystkim sterylne. Wtedy unikniemy kłopotliwych wysypek czy podrażnień na ciałku maluszka. Następna sprawa to prasowanie. Ciuszki, zwłaszcza dziecka, u którego wykazano już alergię, należy prasować najdłużej, jak się da. Pediatrzy zalecają, aby prasować garderobę szkraba przez kilka pierwszych tygodni jego życia. Wysoka temperatura zabije wszelkie drobnoustroje i inne czynniki wywołujące uczulenia.
Przy praniu ubranek niemowlaka, już nie po raz pierwszy, lecz kolejny, istotne jest zwrócenie uwagi między innymi na kolorystykę ciuszków. Ważne, aby poszczególne elementy ubraniowe naszego brzdąca parować odcieniami. W ten sposób można uniknąć problemów z zafarbowaniem. Ogólnie warto jest zrezygnować z ciuszków niższej jakości, na przykład drugiego gatunku, na które rodzice kuszą się często z racji przede wszystkim korzystnej ceny. Nie wychodźmy z założenia, że w ten sposób oszczędzimy pieniądze, bo dziecko szybko się brudzi, a ciuszków trzeba dużo Nic bardziej mylnego. Ciuszki powinny być dobrej jakości, bowiem wtedy nie będą farbowały, drapały w ciałko i gniotły. Na pewno milsze będą w dotyku i dużo miększe. Co więcej, należy też mieć na względzie to, z jakiego włókna ubranka są uszyte. Sprawdzona przez lata jest garderoba bawełniana. Istotna okazuje się także faktura tkaniny. Ciuchy, które są luźno tkane bardzo często ulegają zdefasonowaniu, a zatem stają kurczą się czy rozciągają.
Zanim z kolei przystąpimy do prania ubranek, przyda się posegregować ciuszki na konkretne kupki – zgodnie z ich kolorystyką oraz tym, jak bardzo brudne są i jaki to typ zabrudzenia. Im bardziej zanieczyszczone, tym dłużej warto je pomoczyć w proszku do prania zmieszanym z wodą lub delikatnym płynie. Nie jest jednak dozwolone w przypadku prania ubranek dziecka zastosowanie odplamiaczy chemicznych. Wynika to głównie z tego względu, że odplamiacze wyżej wspomniane mają żrące właściwości, a zatem podrażniają wrażliwą skórkę maluszka. Da się jednak uzyskać efekt śnieżnej i krystalicznej bieli. Wystarczy ciuszki wygotować. Wysoka temperatura sprawi, że puści cały brud zgromadzony na garderobie szkraba, kolory będą intensywniejsze i nie dojdzie do zafarbowania. Nie jest mile widziane pranie ciuszków dla maluszków z ubraniami dla dorosłych. Rozdzielajmy je. Ponadto nie wrzucajmy do pralki jednocześnie ciuchów i pieluch tetrowych, aby nie obrać ciuszków.

Kategorie
Galeria
Podziel się!
Oceń artykuł
InspiroCMS © 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Zgłoś błąd