Jakie łóżeczko dla dziecka?

Dodano: 2015-03-04 00:00:00
Wyświetleń: 0
Średnia ocena: 0,00 (wszystkich głosów: 0)

Maluszek spędza pierwsze miesiące swego życia właśnie w łóżeczku. To miejsce, w którym bywa najczęściej, dlatego też nie możemy wybierać bylejakiego modelu, lecz warto dopasować go ściśle do potrzeb noworodka. Na rynku znajduje się jednakże tak wiele przeróżnych wariantów rozmaitych łóżeczek dla dzieci, że w zasadzie nie jest łatwo zdecydować się konkretnie na dany model. Poniżej podpowiemy jednak, co jest istotne, kiedy chcemy zainwestować w ten typ mebelka dziecięcego.

 

Łóżeczko powinno być przede wszystkim naturalne. Nie narażajmy bobaska na alergie i uczulenia na różnorodne tworzywa sztuczne, więc stawiajmy zwłaszcza na meble drewniane, wykonywane ze szlachetnego surowca. W ten sposób nie będzie obaw o to, że malucha dopadnie wysypka czy podrażnienie skóry. Jeżeli często podróżujemy czy nawet wyjeżdżamy na weekendy poza miasto bądź do rodziny, przyda nam się bez wątpienia łóżeczko turystyczne, które jak sama nazwa wskazuje nadaje się świetnie do transportu. Kiedy natomiast nie mamy w planach wycieczek z maluszkiem, lepiej dopłacić więcej i wydać pieniądze na solidne łóżeczko stacjonarne, w którym ważna jest nie tylko sama konstrukcja mebelka bądź rodzaj materiałów, z jakich jest on wykonany, ale także typ materaca. I tak na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim miękkie materacyki, które są w pełni naturalne, bez domieszki sztuczności. W ten sposób dziecko nie będzie się nadmiernie pociło, a spało zdrowo i bezpiecznie. Ponadto wybierajmy tylko modele bez sprężyn, bowiem ciężkie i twarde materace mogą wyrządzić dziecku krzywdę, wbijając się w plecki.

 

Za szczególnie funkcjonalne łóżeczka można uznać modele wyposażone w szuflady, w jakie można pakować pościel czy najpotrzebniejsze akcesoria oraz ciuszki. Dzięki temu elementowi możemy zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu, gdyż nie trzeba inwestować w kolejne meble w postaci powiedzmy komód. Jest zatem w pokoju szkraba znacznie bardziej przestronnie. Przydatnym dodatkiem jest też przewijak zamontowany na łóżeczku. Jest on w wielu wariantach meblowych mocowany z możliwością demontażu, gdy dzieciak podrośnie i przewijanie w ten sposób nie będzie potrzebne. Przewijak można przesuwać, ściągać i zmieniać jego nakrycie, więc jest to bardzo praktyczne. Co do przykrycia przewijaka to warto wybierać zwłaszcza narzutki z froty. Są miękkie i delikatne w dotyku a także niegroźne dla maluszka, bowiem w pełni naturalne.

 

Niektóre łóżeczka posiadają także opcję bujania, więc są z jednej strony tradycyjnym łóżeczkiem, a z drugiej pełnią też rolę kołyski. Po pewnym czasie, gdy maluszek podrośnie możemy z tej funkcji zrezygnować pozostawiając tylko klasyczne łóżko. Jeszcze jedna kwestia, o jakiej należy wspomnieć charakteryzując ten typ akcesoriów dziecięcych to zgodność jakości produktu z obowiązującymi na chwilę obecną przepisami i normami. W Polsce aktualna jest dziś norma europejska PN – EN 716 – 1, a więc ustalenie według którego łóżko nie powinno być wyposażone w żadne ostre elementy, w tym nawet wystające i niezaokrąglone krawędzie, drzazgi czy zadziory. Między szczebelkami łóżeczka konieczne jest zachowanie stosownych odstępów, aby dziecko nie utknęło między szczeblami z rączką czy nóżką, przypadkowo ją wysuwając. Owe odległości powinny wynosić nie więcej niż sześć centymetrów ale i nie mniej niż dwa i pół centymetra.

 

Kategorie
Galeria
Podziel się!
Oceń artykuł
InspiroCMS © 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Zgłoś błąd