Kołyska do dziecięcego pokoiku

Dodano: 2015-02-21 00:00:00
Wyświetleń: 0
Średnia ocena: 0,00 (wszystkich głosów: 0)

Rodzice bardzo często stają przed ciężkim dylematem – co wybrać dla swojego maluszka jeżeli chodzi o miejsce do spania. Niektórzy uważają, że o wiele bardziej praktyczny i funkcjonalny będzie zakup klasycznego łóżeczka ze szczebelkami, które posłuży na długie lata użytkowania. Inni natomiast chcą bobasowi za wszelką cenę dogodzić, inwestując w kołyskę po to, aby maluszek mógł mieć odwzorowane dokładnie takie warunki, jakie miał w brzuszku mamy.
Charakterystyczne falowanie i bujanie się ma dla bobasa ogromne znaczenie. Działa nie tylko usypiająco, ale również niesamowicie uspokajająco. Dlatego też jest nawyk brania płaczącego brzdąca na ręce i lulania do snu. Kołyska może natomiast odciążyć opiekuna. Jej wybór powinien być jednak zakupem przemyślanym, gdyż obecnie ceny takich akcesoriów nie są małe. Kolejna sprawa to fakt, że dziecko prędzej czy później z kołyski wyrośnie i bujanie się nie będzie mu sprawiało przyjemności. Wtedy trzeba będzie dodatkowo zakupić też standardowe łóżeczko, a więc wydać podwójnie. Poniżej postaramy się opisać funkcje dobrego modelu kołyski.
I tak na pierwszy rzut warto, aby było to wygodne i solidne schronienie dla naszego niemowlaka, w którym dziecko będzie spało bezpiecznie i zdrowo, a co najważniejsze, w którym sama pociecha będzie się czuła wystarczająco komfortowo. Kołyska nie powinna być za bardzo wysoka, ani wręcz przeciwnie – zbyt niska. Warto mieć na uwadze to, o czym wspomnieliśmy w akapicie powyżej, a mianowicie, że czas korzystania z kołyski jest krótszy niż z tradycyjnego łóżeczka szczebelkowego. Przeciętnie maluch spędza w takich akcesoriach od pięciu do sześciu miesięcy swego życia. O czym również nadmieniliśmy powyżej, kołyska pozwala po części odtworzyć ruchy, jakie dziecko odczuwało w brzuszku mamy. Dlatego maluszek wycisza się i przestaje płakać i być markotny, gdy go bujamy w charakteryzowanym tu elemencie wyposażenia. Nieco droższą formą mebelka dziecięcego, ale praktyczną i niezwykle opłacalną z perspektywy paru najbliższych lat wychowywania potomstwa jest inwestycja w łóżeczko z funkcją kołyski. Wtedy możemy zafundować naszemu szkrabowi dwa w jednym – i łóżeczko i kołyskę. Wyglądem przypomina to zwykłe akcesoria do bujania – drewniany mebelek osadzony na biegunach. Po upływie paru miesięcy, gdy maluszek będzie już wystarczająco duży, bieguny można zlikwidować poprzez zwykły demontaż. W konsekwencji tego zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Mebelek tego typu doskonale sprawdza się praktycznie w każdym jednym miejscu w domu – od sypialni rodziców, przez salon przy niedużych mieszkankach oraz po pokój dziecięcy.
Kiedy już podjąłeś decyzję, że kupujesz stricte kołyskę, bez zbędnych bajerów, warto abyś nie decydował się na pierwszy lepszy model, ale na wariant sprawdzony i pewny. Sklepy z asortymentem przeznaczonym dla niemowlaków mają dzisiaj tak szeroki zakres wyboru, że w zasadzie nie jest trudno się pogubić, tym bardziej, jeżeli inwestycji mają dokonać młodzi rodzice, którzy kompletują wyprawkę dopiero dla pieszego maluszka. Istotne jest jednak niekierowanie się tylko preferencjami i poczuciem gustu czy co gorsze korzystną ceną, ale zwłaszcza parametrami technicznymi danego modelu. I tak po pierwsze liczy się zwrócenie uwagi na wymogi bezpieczeństwa. Jak jednak stwierdzić, że ten czy tamten produkt je spełniają? Otóż najprostszy i najkonkretniejszy dowód na to, to atest i certyfikat widniejący na opakowaniu danego artykułu, który wydany został przez konkretną, rekomendowaną i powszechnie znaną instytucję, centrum czy stowarzyszenie. Wtedy mamy gwarancję solidności zakupionego produktu oraz spokój, że poprzez nasze niedopatrzenie maluszkowi nie będzie się działa żadna krzywda. Kolejna sprawa, jaką atesty wyżej wymienione również mogą wykluczyć, to szkodliwość materiałów wytwórczych mebelka. Kołyska kołysce nierówna, zatem bardzo często trafiają do hurtowni czy sklepów z przedmiotami dla dzieci meble wykonane z tworzyw sztucznych, które nie są zdrowe dla niemowlaka. Z takiego niezadbania o naturalność akcesoriów meblowych biorą się później rozmaite uczulenia, wysypki czy alergie występujące kilka lat później. Kołyska bez dwóch zdań musi być nietoksyczna. Istotne jest także jak jest ona skonstruowana. Nie chodzi tylko o samo wymierzenie mebla i stwierdzenie czy brzdąc zmieści się do środka nawet, gdy nieco podrośnie, ale także należy mieć na względzie fakt, aby kołyska miała stabilne podłoże a jej bieguny były mocno zamontowane. Gdyby tak mebel nie był za bardzo stabilny, przy silniejszym ruchu kołyska mogłaby się złamać, wyrządzając krzywdę śpiącemu w środku dziecku.
Nie bez znaczenia okazuje się także wygoda akcesoriów, na jakie ostatecznie się decydujemy. Mianowicie chodzi o to, aby sprawdzić, jaka kołyska przez nas kupowana jest od wewnątrz – czy nie ma czasem zbyt twardej powierzchni, która mogłaby uwierać w ciałko niemowlaka, czy nie wystają z niej niebezpiecznie listewki czy nie ma zadziorów drewna, które mogłyby się wbić w plecki leżącego szkraba. Należy brać zawsze taką kołyskę, która będzie w pełni komfortowa, ale także idealnie wyprofilowana. Wtedy dziecko może być bujane bezpiecznie, a i dla nas mebelek będzie nieforsujący w „obsłudze”. Jeszcze inna kwestia to natomiast dostosowanie akcesoriów do specyfiki budowy maluszka. Szkrab musi mieć kołyskę doskonale, indywidualnie do niego dobraną, a więc taką, która będzie współgrała z jego wagą oraz wzrostem. Dzięki temu posłuży na dłużej. Ważna jest funkcja spełniana nie tylko przez sam mebelek, ale również przez kupowany wraz z kołyską materacyk, bowiem to bezpośrednio na nim spoczywa ciało niemowlaczka. Dlatego też istotne jest, aby dobierać rozmiarowo i mebel, i materacyk. Nie mogą się znacząco różnić wymiarami. Zanim udamy się na zakupy kołyski, dobrze byłoby także pomyśleć, jaki mamy na ten cel zagospodarowany budżet. Ceny mogą nas po wejściu do pierwszego lepszego sklepu nieco zszokować, bo koszty kołysek to wydatki rzędu d 150 do nawet ponad 1000 złotych! Wszystko zależy od bajerów kołyski, konkretnego modelu, materiału, z jaki określone warianty mebelka są wykonane czy też renomy wypuszczającego je na rynek producenta.

Kategorie
Galeria
Podziel się!
Oceń artykuł
InspiroCMS © 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Zgłoś błąd